Skip to Content

Director of Schools & Chairperson of School Boards

School Systems Director of Schools Chairperson
ANDERSON COUNTY Mr. V. L. Stonecipher John Burrell
Clinton Ms. Vicki Violette Tim Bible
Oak Ridge Dr. Thomas Bailey John Smith, Jr.
BEDFORD COUNTY Mr. Ed Gray Barry D. Cooper
BENTON COUNTY Mr. Randall Robertson Joey Cooper
BLEDSOE COUNTY Mr. Phillip Kiper Sue Everett
BLOUNT COUNTY Mr. Alvin Hord Michael Treadway
Alcoa Mr. Tom Shamblin Mickey  McClurg
Maryville Ms. Stephanie Thompson Carolyn McAmis
BRADLEY COUNTY Mr. Johnny McDaniel David Kelley
Cleveland Dr. Frederick I. Denning Dawn Robinson
CAMPBELL COUNTY Dr. Michael Martin Mark Wells
CANNON COUNTY Mr. Edward. L. Diden Randy Gannon
CARROLL COUNTY Ms. Charlotte W. Tucker Harold McLain, Jr.
+Hollow Rock-Bruceton Mr. Rod Sturdivant Sondra Kee
+Huntingdon Mr. Lynn Twyman Lee Carter
+McKenzie Mr. Jim Ward John Austin
+South Carroll Ms. Diana Collins Ronnie Breeden
+West Carroll Mr. Eric Williams Jimmy Halford
CARTER COUNTY Mr. Dallas Williams Daniel Holder
Elizabethton Mr. Edwin C. Alexander Matt Cooter
CHEATHAM COUNTY Ms. Lynn Siefert Chris Spiegel
CHESTER COUNTY Mr. John Pipkin Dwain Seaton
CLAIBORNE COUNTY Dr. Charles E. Shoffner Michelle Huddleston
CLAY COUNTY Dr. Doug Young Richard Roberts
COCKE COUNTY Mr. Manny Moore Pat Proffitt
Newport Mr. David Bible Charlotte Mims
COFFEE COUNTY Mr. Kenneth Casteel Jimmy Sain
Manchester Dr. Prater Powell Susan Wood
Tullahoma Dr. Dan Lawson Rosie Graham
CROCKETT COUNTY Mr. Stan Black Jasper Taylor
Alamo Ms. Reesha G. Black Craig Laman
Bells Mr. Charlie Williams Gary Emison
CUMBERLAND COUNTY Ms. Aarona Vanwinkle Shirley Parris
DAVIDSON COUNTY Mr. Chris Henson David Fox
DECATUR COUNTY Dr. Michael Price Robert Bibbs
DEKALB COUNTY Mr. Mark Willoughby W.J. Evins
DICKSON COUNTY Mr. Johnny Chandler Tim Potter
DYER COUNTY Dr. Dwight L. Hedge Ross Maldonado
Dyersburg Mr. Lloyd W. Ramer Randy Prince
FAYETTE COUNTY Mr. Myles Wilson Ricky Hoskins
FENTRESS COUNTY Mr. Mike Jones Gary Tinch
FRANKLIN COUNTY Dr. Charles Edmonds Mike Cunningham
GIBSON COUNTY ……………….
Humboldt Mr. Garnett Twyman Thomas Porter
+Milan Dr. Mary Reel Jimmy Copous
+Trenton Ms. Sandra Harper Dr. Mark Harper
+Bradford Mr. Dan Black Don Lannom
+Gibson Co. Special Mr. Robert Galloway Sara Meals
GILES COUNTY Mr. Tee Jackson Beverly Murrey
GRAINGER COUNTY Mr. Terry Acuff Darrell Livesay
GREENE COUNTY Dr. Joe Parkins Kathy Crawford
Greeneville Dr. Lyle Ailshie Jerry Anderson
GRUNDY COUNTY Mr. Joel Hargis Cynthia Rust
HAMBLEN COUNTY Dr. Dale Lynch Janice Haun
HAMILTON COUNTY Dr. Jim Scales Kenny Smith
HANCOCK COUNTY Mr. Mike Antrican David Jones
HARDEMAN COUNTY Dr. Donald Hopper Terry King
HARDIN COUNTY Mr. John O. Thomas Mike Pitts
HAWKINS COUNTY Ms. Charlotte Britton Charles Fuller
Rogersville Ms. Sherry Terry Dan  Brooks
HAYWOOD COUNTY Ms. Doris Battle Harold Garrett
HENDERSON COUNTY Mr. Steve Wilkinson Jim Grant
Lexington Mr. Joe T. Wood Robert Helms
HENRY COUNTY Mr. Richard Kriesky Tricia O'Daniel
+Paris Mr. Mike Brown Richard Edwards
HICKMAN COUNTY Dr. Jerry Nash Jackie Deitmen
HOUSTON COUNTY Ms.  Cathy Harvey Tommy Beechum
HUMPHREYS COUNTY Mr. Jimmy Long Gene Trotter
JACKSON COUNTY Mr. Joe D. Barlow Mark Brown
JEFFERSON COUNTY Mr. Archie Bone Anne Marie Potts
JOHNSON COUNTY Mr. Morris Woodring Howard Carlton
KNOX COUNTY Mr. James McIntyre Indya Kincannon
LAKE COUNTY Mr. Joey Hassell Regina Moore
LAUDERDALE COUNTY Mr. Phillip Jackson Cynthia Glenn
LAWRENCE COUNTY Dr. Bill Heath Kay Dotson
LEWIS COUNTY Mr. Benny Pace Mike Hinson
LINCOLN COUNTY Dr. Wanda Shelton Jerry Pendergrass
Fayetteville Mr. Billy J. Evans Jimmy Bills
LOUDON COUNTY Mr. Wayne Honeycutt Bobby Johnson, Jr.
Lenoir City Mr. Wayne Miller Rick Chadwick
MCMINN COUNTY Mr. David Pierce Pat Chester
Athens Dr. Craig Rigell Michael Bevins
Etowah Mr. David Green Jeff Williams
MCNAIRY COUNTY Mr. Charles Miskelly Frank Lacey
MACON COUNTY Mr. Darrell Law Stephen Walton
MADISON CO. Dr. Nancy Zambito Joe Mayes
MARION COUNTY Mr. Mark Griffith James Poston
+Richard City Mr. Grant Barham, Jr. Bill Norman
MARSHALL COUNTY Mr. Stan Curtis Ann Tears
MAURY COUNTY Mr. Edward E. Hickman Shaw Daniels
MEIGS COUNTY Mr. Don Roberts Christopher Clark
MONROE COUNTY Mr. Mike Lowry W. Larry Stein
Sweetwater Dr. S. Keith Hickey Richard Rowe
MONTGOMERY COUNTY Mr. Michael Harris George Giles
MOORE COUNTY Mr. Chad Moorehead David Camp
MORGAN COUNTY Mr. Mike Davis Terry Armes
OBION COUNTY Mr. David W. Huss Roger Williams
Union City Mr. Gary L. Houston Janice Faulk
OVERTON COUNTY Mr. Mike Gilpatrick Tim Vaughn
PERRY COUNTY Mr. Gil Webb Martha Sharp
PICKETT COUNTY Ms. Dianne Elder John Reagan
POLK COUNTY Mr. James Jones Jayson Lamb
PUTNAM COUNTY Dr. Kathleen M Airhart David McCormick
RHEA COUNTY Mr. Dallas Smith Bimbo McCawley
Dayton Mr. Richard L. Fisher Bob Vincent
ROANE COUNTY Dr. Toni McGriff Mike Miller
ROBERTSON COUNTY Mr. Dan Whitlow Stoney Crockett
RUTHERFORD COUNTY Mr. Harry Gill Mark Byrnes
Murfreesboro Ms. Marilyn Mathis David Hopper
SCOTT COUNTY Ms. Sharon Wilson Brian Strunk
+Oneida Mr. S. Henry Baggatt Nancy Williamson
SEQUATCHIE COUNTY Mr. Johnny Cordell Charlie Rollins
SEVIER COUNTY Dr. Jack A. Parton Mike Oakley
SHELBY COUNTY Dr. Bobby Webb David Pickler
Memphis Mr. Kriner Cash Patrice Robinson
SMITH COUNTY Mr. Roger Lewis Shane Campbell
STEWART COUNTY Dr. Phillip Wallace Billy Sexton
SULLIVAN COUNTY Mr. Jessee Barnes Jake Bales
Bristol Dr. Steve F. Dixon Gwen Ellis
Kingsport Dr. Richard Kitzmiller Susan Lodal
SUMNER COUNTY Mr. Benny Bills Will Duncan
TIPTON COUNTY Dr. Tim Fite Rodney Eubank
TROUSDALE COUNTY Mr. Clint Satterfield Kim Chumley
UNICOI COUNTY Ms. Denise H. Brown Pascal Bailey
UNION COUNTY Mr. Wayne Goforth Brian Oaks
VAN BUREN COUNTY Mr. Michael R. Martin Ricky Walling
WARREN COUNTY Mr. Jerry Hale Mike Holland
WASHINGTON COUNTY Mr. Ronald Dykes Eric Barnes
Johnson City Dr. Richard Bales Kathy Hall
WAYNE COUNTY Ms. Wanda Johnston Joe Treece
WEAKLEY COUNTY Mr. Richard Barber Dr. Gordon Morris
WHITE COUNTY Mr. Donny Haley Barbara Jared
WILLIAMSON COUNTY Dr. Rebecca S. Sharber Patricia Anderson
+Franklin City Dr. David Snowden Sherry Badger
WILSON COUNTY Mr. Mike Davis Teddy Cook
+Lebanon Dr. Sharon Roberts Steve Jones

+Indicates Special School District