Skip to Content

Trooper Class 311

Where We Lead, Others Will Follow

Class 311 Trp. Ryan Dalton
District: Lawrenceburg
County: Lincoln
Trp. Alfred Seitner
District: Cookeville
County: Cannon
Trp. Jason Clark
District: Nashville
County: Humphreys
Trp. Bruce McCarley, Jr.
District: Memphis
County: Haywood
Trp. John Anderson, III
District: Chattanooga
County: Coffee Scales
Trp. Michael Baker
District: Nashville
County: Robertson Scales
Trp. Rodney Best
District: Knoxville
County: Knox Scales
Trp. Demetrice Burrell
District: Memphis
County: Fayette
Trp. Bryant Campbell
District: Nashville
County: Cheatham
Trp. Lisa Cobb
District: Memphis
County: Haywood
Scales
Trp. Charles Cooper, Jr.
District: Nashville
County: Robertson Scales
Trp. Edward Dexter
District: Nashville
County: Humphreys
Trp. Charles Dixon
District: Lawrenceburg
County: Giles
Trp. Floyd Freeze
District: Memphis
County: Dyer
Trp. Charles Graham
District: Chattanooga
County: Grundy
Trp. Paul Gross
District: Nashville
County: Robertson Scales
Trp. Dustin Hatfield
District: Knoxville
County: Knox Scales
Trp. Jason Hill
District: Lawrenceburg
County: Marshall
Trp. Nicholas Hollowell
District: Memphis
County: Lake
Trp. Anthony Johnson
District: Memphis
County: Shelby
Trp. Robert Johnson
District: Nashville
County: Rutherford
Trp. Kevin Jones
District: Knoxville
County: Anderson
Trp. Jason Kirk
District: Jackson
County: Hardin
Trp. Brian Lawson
District: Knoxville
County: Sevier
Trp. Mikeal Little
District: Jackson
County: Decatur
Trp. Paul Lynch
District: Lawrenceburg
County: Giles Scales
Trp. Jeremy Newcome
District: Cookeville
County: Putnam
Trp. Derrick Oatis
District: Memphis
County: Haywood Scales
Trp. Rodney Parton
District: Knoxville
County: Sevier
Trp. Matthew Pennington
District: Nashville
County: Rutherford
Trp. Jeremy Phifer
District: Jackson
County: Benton
Trp. Jacob Potter
District: Chattanooga
County: McMinn
Trp. Joshua Potts
District: Lawrenceburg
County: Giles Scales
Trp. Sollie Rabun, III
District: Fall Branch
County: Greene
Trp. Shane Roberts
District: Nashville
County: Robertson Scales
Trp. Harold Russell, II
District: Lawrenceburg
County: Hickman
Trp. Andrew Spencer
District: Nashville
County: Robertson Scales
Trp. Ryan Stoffle
District: Knoxville
County: Sevier
Trp. Richard Thomas
District: Chattanooga
County: Bradley
Trp. Derek Turberville
District: Fall Branch
County: Claiborne
Trp. Christopher Vance
District: Nashville
County: Cheatham
Trp. Nathan Voyles
District: Lawrenceburg
County: Giles
Trp. Curtis Walker
District: Chattanooga
County: McMinn
Trp. Ronny Wright
District: Lawrenceburg
County: Marshall