Skip to Content

Trooper Class 713

Live with Honor, Serve with Pride.

Trp. William Satterfield Trp. Abel King Trp. Brian Ramsey Trp. Martin Herren
Class 713 Trp. William Satterfield
District: Knoxville
County: Knox
Class President
Trp. Abel King
District: Memphis
County: Haywood
Class Vice-President
Trp. Brian Ramsey
District: Knoxville
County: Knox
Class Secretary
Trp. Martin Herren
District: Cookeville
County: Warren
Class Treasurer
Trp. Robert Allen II Trp. Bradley Baker Trp. Matt Blankenship Trp. Bruce Bolton Trp. Nick Bowers
Trp. Robert Allen II
District: Memphis
County: Hardeman
Trp. Bradley Baker
District:Chattanooga
County: McMinn
Trp. Matt Blankenship
District: Fall Branch
County: Greene
Trp. Bruce Bolton
District: Fall Branch
County: Greene
Trp. Nick Bowers
District: Memphis
County: Crockett
Trp. Jake Bramer Trp. Joseph Brown Trp. Brent Buckner II Trp. Bryan Cook Trp. Benjamin Dossett
Trp. Jake Bramer
District: Cookeville
County: Cumberland
Trp. Joseph Brown
District: Knoxville
County: Anderson
Trp. Brent Buckner II
District: Knoxville
County: Campbell
Trp. Bryan Cook
District: Memphis
County: Crockett
Trp. Benjamin Dossett
District: Fall Branch
County: Claiborne
Trp. Jena Eubanks Trp. Alexander Evans Trp. Harrison Fisher Trp. Khalat Ghazi Trp. Anthony Gibson
Trp. Jena Eubanks
District: Jackson
County: Madison
Trp. Alexander Evans
District: Knoxville
County: Roane
Trp. Harrison Fisher
District: Chattanooga
County: Coffee
Trp. Khalat Ghazi
District: Chattanooga
County: Hamilton
Trp. Anthony Gibson
District: Chattanooga
County: Marion
Trp. James Gregory Trp. Charles Groce Trp. Christopher Hall Trp. Matthew Harkleroad Trp. Sarah Hurst
Trp. James Gregory
District: Fall Branch
County: Carter
Trp. Charles Groce
District: Cookeville
County: Cumberland
Trp. Christopher Hall
District: Knoxville
County: Knox
Trp. Matthew Harkleroad
District: Fall Branch
County: Sullivan
Trp. Sarah Hurst
District: Nashville
County: Williamson
Trp. John Wayne Irwin Trp. James Johnson Trp. Jason Johnson Trp. Timothy Johnson Trp. Tara Lee
Trp. John Wayne Irwin
District: Chattanooga
County: Meigs
Trp. James Johnson
District: Nashville
County: Montegomery
Trp. Jason Johnson
District: Lawrenceburg
County: Marshall
Trp. Timothy Johnson
District: Chattanooga
County: Coffee
Trp. Tara Lee
District: Nashville
County: Robertson
Trp. Scotty Love Trp. James Maddron Trp. Mark Mahan Trp. Matthew McCord Trp. Trae McIllwain
Trp. Scotty Love
District: Jackson
County: Madison
Trp. James Maddron
District: Chattanooga
County: McMinn
Trp. Mark Mahan
District: Cookeville
County: Jackson
Trp. Matthew McCord
District: Lawrencebury
County: Giles
Trp. Trae McIllwain
District: Nashville
County: Dickson
Trp. Jerry Mealer Trp. Mark Miller Trp. Spencer Minyard Trp. Matthew Moeller Trp. Justin Mote
Trp. Jerry Mealer
District: Memphis
County: Dyer
Trp. Mark Miller
District: Cookeville
County: Clay
Trp. Spencer Minyard
District: Memphis
County: Obion
Trp. Matthew Moeller
District: Jackson
County: Madison
Trp. Justin Mote
District: Cookeville
County: Macon
Trp. Tony Myers Trp. Casey Newsom Trp. Matthew Priest Trp. Bradley Robbins Trp. Johnny Rodgers
Trp. Tony Myers
District: Cookeville
County: Warren
Trp. Casey Newsom
District: Lawrencebury
County: Moore
Trp. Matthew Priest
District: Nashville
County: Robertson
Trp. Bradley Robbins
District: Fall Branch
County: Jefferson
Trp. Johnny Rodgers
District: Cookeville
County: Trousdale
Trp. Steve Sanders Jr. Trp. Jason Sherrod Trp. Ryan Smith Trp. Nicholas Soloman Trp. Joshua Sparkman
Trp. Steve Sanders Jr.
District: Lawrenceburg
County: Bedford
Trp. Jason Sherrod
District: Knoxville
County: Knox
Trp. Ryan Smith
District: Knoxville
County: Loudon
Trp. Nicholas Soloman
District: Chattanooga
County: Coffee
Trp. Joshua Sparkman
District: Cookeville
County: Cannon
Trp. Chadd Staggs Trp. Joe Taylor Trp. Andrew Troxel Trp. Christy Wallace Trp. John Welker
Trp. Chad Staggs
District: Lawrenceburg
County: Maury
Trp. Joe Taylor
District: Fall Branch
County: Greene
Trp. Andrew Troxel
District: Nashville
County: Robertson
Trp. Christy Wallace
District: Lawrenceburg
County: Lincoln
Trp. John Welker
District: Nashville
County: Wilson
Trp. Edwin Wilks
Trp. Frank Yates-Matoy
Trp. Edwin Wilks
District: Memphis
County: Shelby
Trp. Frank Yates-Matoy
District: Knoxville
County: Sevier